Број на текстови објавени денес: 64
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Енди Мареј плачејќи најави крај на кариерата

Енди Мареј со многу емоции соопшти дека порди повредата на колкот ќе мора да ја прекине тениската кариера, но се надева дека ќе може да настапи на Вимблдон.

Најголемата британска тениска ѕвезда, Енди Мареј, поради проблеми со колкот ќе стави крај на кариерата, целта му е последен негов турнир на биде Вимблдон.
„Не знам дали со вакви болки ќе можам да играм уште четири или пет месеци. Сакам да бидам дел и од Вимблдон и тогаш да ја завршам кариерата, но не знам дали ќе успеам“, изјави Мареј со солзи во очите.
„Веќе 20 месеци сум во болки. Направив сѐ што можев за да ги надминам проблемите со колкот, но не успев. Морам да запрам со играње тенис“.
Енди Мареј треба да игра и на Австралија опен на почетокот од следната недела, во првото коло се среќава со Роберто Баутиста Агут кој игра во одлична форма.