Број на текстови објавени денес: 0
image003
image003

Хрватска ја растури Англија, оди во финале на Светско!

hrvatska-slavi-SP

Хрватската фудбалска репрезентација, првпат во својата историја оди во финале на Мундијалот.

Со гол на Марио Манџукиќ во четвртата минута од второто судиско продолжение, на стадионот „Лужњики” во Москва, Хрватска со 2-1 ја победи Англија и со Франција ќе се бори за тронот на овој Мундијал.

После регуларните 90. минути резултатот беше 1:1, но дојде до историскиот триумф.