Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Харадинај доби албански пасош

haradinajiv

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза.

Како што јави дописникот на МИА, пасошот најверојатно ќе биде предаден денеска во Тирана, каде допатува во ненајавена посета и веќе оствари средба со шефот на албанската држва Илир Мета.

Издавањето албански пасош на Харадинај доаѓа во време кога Мета и косовскиот претседател Хашим Тачи имаа полемики околу влијанието на давањето пасоши на Албанија на жители на Косово и нивно користење за патување во земјите од Шенген зоната.

Албанскиот претседател оцени дека тоа може негативно да влијае на албанските државјани.

Инаку, Харадинај и неговата сопруга Анита станаа албански државјани на 24 април 2017 година, со указ потпишан од тогашниот претседател на Албанија, Бујар Нишани.

„На нивно барање им беше дадено албанско државјанство на Рамуш Харадинај и Анита Харадинај“, стои на указот објавен на веб сајтот на претседателот на Албанија.