Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Три причини поради кои би требало да почнете да јадете путер од кикирики

11(48)

За разлика од Американците кои редовно го имаат во својот фрижидер, кај нас путерот од кикирики не е многу популарен. Но еве зошто би требало да го консумираме:

Полн е со хранливи материи

Богат е со витамин Е, моќен антиоксиданс кој го штити организмот од делувањето на слободните радикали, како и со витамин Б6 кој го јакне имунитетот на телото. Освен тоа содржи и магнезиум кој е неизбежен минерал во изградбата на коските и калиум кој е добар за здравјето на мускулите.
Студијата објавена во магазинот Journal of the American Medical Association покажала дека консумацијата на 30 грама путер од кикирики пет пати неделно, го намалува ризикот од добивање на дијабетес тип 2 за 30 отсто.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.