Број на текстови објавени денес: 90
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Талибанците убија најмалку 15 граничари во Авганистан

epa06529530 Afghan soldiers in a junkyard of Soviet-era tanks on the 29th anniversary of Soviet-Afghan War, in Herat, Afghanistan, 15 February 2018. Between 25 December 1979 and 15 February 1989, a total of 620,000 Soviet Union soldiers and other security personnel served in Afghanistan. Fatal casualties came to 14,453.  EPA-EFE/MUHAMMAD SADIQ

Најмалку 15 граничари се убиени денеска од талибански бунтовници при напад врз мал пограничен објект во авганистанската провинција Кундуз, соопштија локалните власти.

Најмалку 13 војници се повредени утринава во близина на округот Калах е Зал до границата со Таџикистан. Дел од објектот бил опожарен, а бунтовниците ја украле целата опрема. Претставник на локалниот парламент ја потврди информацијата за нападот и истакна дека биле убиени 16 лица.

Во понеделникот при напад на талибанците во провинцијата Фараб, исто така во северниот дел на Авганистан, беа убиени 13, а повредени 20 припадници на авганистанските безбедносни сили.