Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Почина „сметководителот” на Аушвиц

Оскар Гренинг, познат како „сметководителот на Аушвиц”, почина во Германија на 96-годишна возраст, објави Шпигл.

Гренинг беше еден од последните што беше обвинет за злосторствата во Аушвиц.

Во 2015 година, тој беше осуден на четири години затвор за „соучество” при убиство на 300.000 од милионите убиени во Аушвиц.

Гренинг беше во болница и не започна со отслужување на казната.