Број на текстови објавени денес: 93
image003
image003

Наместо чипс, грицкајте корења

20180309_103617-696x392

За овие коренчиња пишувавме неодамна. Станува збор за чичоки – корени по изгледот слични на ѓумбир или на компир, а по вкусот сличен на артичоката.

Ако знаете дека во текот на работниот ден сигурно ќе ѝ подлегнете на потребата да грицкате нешто додека работите, понесете со себе барем неколку. Добро измијте ги и евентуално малку изгребете ги со нож и грицкајте ги свежи како јаболки.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.