Број на текстови објавени денес: 90
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Калинка – симбол на здравје, плодност и долговечност

Sliced pomegranate on cutting board with knife and whole pomegranate behind.  Shot with shallow focus on sliced fruit.

Калинката е одлична за срцето и крвните садови и се верува дека има најсилни антиоксиданси од сите овошја.

Од секогаш биле симбол на здравје, плодност и долговечност. Богати се со флавоноиди и полифеноли, силни антиоксиданси кои ве штитат од срцеви болести и рак.

Само една чаша чист сок од калинки има повеќе антиоксиданти отколку црвеното вино, зелениот чај, боровинките и брусниците. Полни се со витамини Б, калиум и фолна киселина.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.