Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Зошто за појадок треба да се јадат јајца…

eggs-on-toast-500x366

Дали сте загрижени дека ќе почнете да го губите помнењето? Дали ви е тешко да се сконцентрирате на обврските?

Придржувајте се до овие правила и не се грижете:

Јадете здрави масти

Околу 60 отсто од материите во мозокот се состојат од масти, најмногу омега-3. Се покажало дека омега-3 мастите ја подобруваат концентрацијата, помнењето, концентрацијата и расположението.

Намирниците богати со омега-3 масти се рибите како што се скуша, лосос и сардини. Помеѓу вегетаријанските извори се лененото семе, чиа семето и оревите. Во останатите здрави масти спаѓаат мононезаситените масти кои се наоѓаат во маслиновото масло и во авокадото.

Јајца за појадок

Поттикнете ја работата на мозокот наутро такашто ќе појадувате јајца.

Протеините во жолчката го зголемуваат нивото на минокиселини во крвта кои се клучни за лачење на серотонин и допамин, хормони во организмот кои даваат добро расположение.

Исто така, јајцата содржат холин, хранлива материја за која се смета дека го подобрува помнењето.

Целиот текст прочитајте го на порталот „Арт кујна“.