Број на текстови објавени денес: 83
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

ЗОИ 2018: Ставре Јада последен во квалификациите на спринтот

stavre-jada2-640x425

Симболичен беше денешниот настап на Ставре Јада, првиот Македонец кој се појави на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Јада се појави на стартот на квалификациската трка спринт класично на 1,4 км. и заврши на 80.место.
Македонецот на целта стигна со време 4:23.85 минути, односно 1:15.31 минута побавно од првопласираниот.

Најдобро време во квалификациите оствари Ристомати Хакола – 3:08.54 минути.

Пласман во следната фаза обезбедија најдобрите 30 спринтери.