Број на текстови објавени денес: 83
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

ЗОИ 2018: Американката Андерсон првата сноубордистка која го одбрани златото

h_54107950-640x421

Џејми Андерсон од САД го освои златниот медал во дисциплината слоупстајл (жени) на Олимпијадата во Пјонгчанг и стана првата сноубордистка која го одбрани првото место од претходната Олимпијада во Сочи 2014 година.

Сребренито медал го освои Лори Блуан од Канада, додека трето пласирана и носителка на бронзениот медал е Ени Рукајарави од Финска.

И во оваа дисциплина силниот ветар им правеше многу проблеми на натпреварувачките, а неколку од нив паднаа и не го завршија натпреварувањето.