Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

бгеу

Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости. Но, церемонијата беше пропратена со три протести.

На плоштадот кај споменикот на патријархот Јевтимиј протестираа околу илјада луѓе за „Спас на Пирин“, познат бугарски ски центар, на раскрсницата на улиците „Александар Батенберг“ и „Генерал Гурко“ протестираа десетина полицајци незадоволни од платата од 340 евра, а на булеварот „Васил Невски“ се собра поголема група граѓани кои носат маски со ликот на германската канцеларка Ангела Мерел и претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер.

Протестите се обезбедувани од голем број полицајци.

Во Софија пристигна и претседателот на ЕУ, Доналд Туск, како и сите еврокомесари, предводени од Јункер.