Број на текстови објавени денес: 83
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Бомба експлодира пред ателјето на сопругата на Мицотакис

134105717

Мала рачно изработена бомба експлодира рано изутринава пред влезот на зградата во која се наоѓа модното ателје на сопругата на лидерот на грчката опозициска партија Нова дмеократија, Кирјакос Мицотакис, Марева Грабофски Мицотакис, во центарот на Атина.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, експлозијата предизвикала мала материјална штета на мермерот и влезната врата на објектот.

Малиот рачно изработен експлозивен механизам со плински боци бил поставен пред влезот на зградата околу 3 часот по полноќ по локлано време (2 часот по средноевропско време).

Според грчките медиуми, проценките на полицијата се дека станува збор за симболичен напад, а во тек е истрага за откривање на сторителите, преку проверка на безбедносните камери што се наоѓаат на надворешниот дел од зграда, но и на околните објекти.

Во врска со експлозијата реагираше претседателот на Нова демократија, но и кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Кирјакос Мицотакис на Твитер коментираше дека зад нападот стои „пропагандата на Владата“ и дека индиректно тој бил негова цел.

Од кабинетот на Ципра, кусо соопштија дека „недвосмислено и одлучно го осудуваат нападот“