Број на текстови објавени денес: 90
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Билката која некогаш се сметала за отровна, денес лекува 100 болести

Босилекот е билка која поттекнува од Индија, а расте во висина од 20-60 см. Во светот, постојат околу 150 видови босилек. Тој се користи во многу земји и култури. Многу одамна се сметало дека е отровен, но денес тој е една од најдобрите билки за нашето здравје.
Одличен е за :

– воспаление на усната шуплина

– лекување на тврда столица

– против грчеви во цревата

– надуеност на стомакот

– мачнини

– воспаление на бубрезите и јајчниците

– нередовна менструација

Тој дејствува антисептички и се користи и за зараснување на раните, лекување на акните и различните воспаленија кај кожата, го поттикнува потењето и ја намалува телесната температура. Исто така, одличен е против убоди од инсекти, бидејќи неговиот силен мирис ги оддалечува инсектитите, но тој ги смирува убодите по каснувањето.

Ја смирува раздразливоста, несоницата и немирот и придонесува за подобро расположение.

Начин на подготовка:

1 лажица босилек прелијте ја со 2 дл зовриена вода. Оставете да отстои 5 минути и процедете.