Број на текстови објавени денес: 83
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Белата куќа го демантира Нетанјаху

belata-kuka1-520x346

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег.

– Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија за Западен Брег се погрешни. САД и Израел никогаш не дискутирале за таков предлог и фокусот на претседателот Доналд Трамп останува исклучиво на неговата израелско-палестинска мировна иницијатива – изјави синоќа портпаролот на Белата куќа, Џош Рафаел.

Нетанјаху претходно изјави дека веќе „некое време“ разговара со американската администрација за ширење на суверенитетот на Израел на еврејските населби на Западен Брег. Тој тоа го изјавил на состанокот на неговата партија Ликуд, изјави портпаролот Давид Амсалем.

„Премиерот Бенјамин Нетанјаху ги информираше Американците за иницијативата изнесена во Кнесетот и тие го изнесоа својот недвосмислен став дека се посветени кон напредување на мировниот план на претседателот Трамп“, беше наведено во соопштението лиферувано неколку часа подоцна, кое пак, сугерира дека американските власти ја отфрлиле израелската иницијатива.

Потоа Белата куќа демантираше дека за тоа кога и да е било разговарано.