Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Хамас повика на нова Интифада против Израел

1 hAMAS(1)

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град.

– Треба да упатиме повик и да работиме на започнување Интифада против ционистичкиот непријател, изјави во Газа лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, кој одлуката на Трамп ја нарече „објава на војна“.

Според него, таа одлука ставила крај на мировните договори од Осло и „го погребала мировниот процес на Блискиот Исток“.

– Изјавуваме дека Ерусалим е неделив, ниту Источен, ниту Западен, и ќе продолжи да биде главен град на Палестина, на цела Палестина, рече Ханија.

Палестинците на Западниот брег денеска штрајкуваат во знак на протест против одлуката на американскиот претседател, поради што се затворени се сите трговски центри, училишта и институции.