Број на текстови објавени денес: 0
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

1 netanja

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“.

Според Нетанјаху, може да се случи некои држави да ги преместат своите амбасади од Тел Авив во Ерусалим, дури и пред САД, на кои ќе им бидат потребни години да изградат соодветно седишти на новното дипломатско претставништво.

Одлуката на Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести амбасадата од Тел Авив во овој град наиде на негативни реакции, при што доби остри критики од Европската унија, Велика Британија, Русија, Кина, Канада и од муслиманските земји.

– Претседателот Трамп засекогаш ќе има место во историјата на нашиот главен град. Неговото име гордо ќе стои покрај другите имиња поврзани со славната историја на нашиот град, изјави Нетанјаху.