Број на текстови објавени денес: 127
MAZDA-CX3-09.2018
MAZDA-CX3-09.2018-Mobile

Во Москва приведени 69 членови на меѓународна екстремистичка организација

Припадници на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во соработка со Министерството за внатрешни работи приведоа 69 припадници на меѓународната екстремистичка организација Таблиги џамаат, соопшти Центарот за односи со јавноста на ФСБ.

При операцијата, изведена во поширокиот регион на Москва, била „пресечна илегална активност на сложената структура на Таблиги џамаат“, се вели во соопштението.

При извршениот претрес се запленети средства за врска, екстремистичка литература, како и електронски записи со извештаи за активностите на екстремистичкото здружение.