Број на текстови објавени денес: 42
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Хан: Изборите имаат клучна улога за промена на играта (ВИДЕО)

%d1%85%d0%b0%d0%bd-1

Овие избори спроведени фер и транспарентно според меѓународни стандарди ќе имаат клучна улога за промена на играта. Изборите ќе бидат клучката, но новиот парламент ќе мора да се фокусира на реформските приоритети, вели еврокомесарот Јоханес Хан во изјава за Радио Слободна Европа.

– Изборите се позитивен притисок врз европското семејство да го испорача тоа што е од наша страна, бидејќи сега сме сведоци на она што значи да не се исполнува, бидејќи земјата назадуваше. Мислам дека може да се стабилизира, но сега е наш ред тоа да го направиме со давање перспектива и стартување на преговорите доколку тие ги исполнат условите – вели Хан.