Број на текстови објавени денес: 20
image003
image003

Француски тост со сос од печурки

%d0%bf%d0%b5%d1%86

Состојки:
4 кришки леб
2 јајца
½ шолја млеко
3 лажици мајчина душичка
2 лажици маслиново масло
200 г печурки шампињони, сечкани
150 г шитаке печурки, сечкани
3 лажици путер
½ шолја кромид, сечкан
2 ½ лажички сос од домати
2 ½ лажички сенаменско брашно
¼ шолја шери бренди
¾ шолја павлака, по желба

За начинот на приготвување видете овде