Број на текстови објавени денес: 0
image003
image003

Уште шест американски држави гласаа за легализирање на марихуаната

droga-kanabis3

Три американски држави – Калифорнија, Масачусетс и Невада, вчера гласаа на референдумот за легализирање на употребата на марихуана за рекреативни цели, покажуваат прогнозите од резултатите, јави ДПА.

Се уште не е јасно дали ќе дојде до истиот резултат во Мејн, додека во Аризона оваа мерка изгледа нема да се прифати.

Други три држави – Флорида, Арканзас и Северна Декота, го одобрија користењето на марихуаната за медицински цели.

Со овие резултатите, веке половина од 50-те американски држави ја одобруваат „медицинската“ марихуана.

Резултатите од референдумите, кои се одржаа паралелно со претседателските избори во САД, значително го зголемуваат легализирањето на марихуаната во земјата, најмногу во западниот дел.

Марихуната е веќе дозволена во државите Колорадо, Вашингтон, Орегон, Алјаска, како и во федералната престолнина Вашингтон.

Во овие места полнолетните жители можат во согласност со законот да одгледуваат, купуваат и конзумираат марихуана и канабис, јави ДПА.

Марихуната се уште останува забранета од федералното законодавство, но веќе 60 милиони Американци живеат во држави, каде е таа дозволена со локалните закони.