Број на текстови објавени денес: 78
image003
image003

Уапсен управниот директор на „Роскосмос“

%d1%80%d0%be%d1%81%d1%82%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%b5%d0%bb

Во Москва денеска е уапсен управниот директор на руската државна корпорација за вселенски активности „Роскосмос“, Владимир Јевдокимов, под обвинение за кражба на повеќе од три милиони долари.

Јевдокимов би можел да биде осуден до десет години затвор поради голема измама.

Истрагата утврдила дека Јевдокимов украл над три милиони долари од руската авионска корпорација „МиГ“.

Јевдокимов се изјасни како невин