Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Трамп нема да ја продолжи истрагата против Хилари Клинтон

%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%bf-%d1%85%d0%b8%d0%bb%d0%b0%d1%80%d0%b8

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови додека била државен секретар и во врска со фондацијата Клинтон, изјави Келиен Конвеј, советничка на Трамп.

– Мислам дека кога новоизбраниот претседател ќе каже дека не сака да продолжи со обвинувања, тоа е силна порака, тон и содржина за колегите републиканци – изјави Конвеј во интервју за Ем-Ес-Ен-Би-Си.

Таа доаде дека Клинтон мора да се соочи со фактот дека мнозинство Американци не ја сметаат дека е искрена или доверлива.

За време на предизборната кампања Трамп се закануваше дека доколку победи на изборите ќе ја испрати Клинтон во затвор