Број на текстови објавени денес: 48
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Стотици илјади демонстранти на улиците на Сеул

protestjk

Стотици илјади демонстранти денеска излегоа на улиците на Сеул, четвртипат за четири недели, барајќи оставка од претседателката на Јужна Кореја, Парк Гуен-хе поради вмешаност во корупциски скандал.

На минатонеделните протести учествуваа еден милион луѓе ширум земјата, а само во Сеул, според организаторот имало околу 500.000 демонстранти.

Скандалот изби кога пријателката и соработничката на Парк, Цои Су-сил е уапсена поради измама и злоупотреба на сложбената положба. Таа е обвинета дека влијаела на Парк да ги убеди индустриските компании да вложуваат во сомнителни фондови, а парите ги користела за лични потреби.