Број на текстови објавени денес: 42
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Силен земјотрес ги погоди Никарагва и Ел Салвадор

zemjotres-3

Земјотрес со интензитет од 7,2 степена според Рихтеровата скала денеска ги погоди Никарагва и Ел Салвадор. Властите во Салвадор предупредија од појава на цунами.

Епицентаор на земјотресот регистриран е на околу 100 километри од брегот на Ел Салвадор на длабочина од 32 километри во Пацифички Океан.

Земјотресот е почувствуван во главниот град на Никарагва, Манагва, како и во главниот град на Костарика, Сан Хозе.

Се уште нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета.