Број на текстови објавени денес: 48
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

zemjotres-igla1

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Засега нема податоци за повредени или евентуална материјална штета.

Јапонската метеоролошка агенција информира дека не е издадено предупредување за опасност од цунами.