Број на текстови објавени денес: 93
image003
image003

Се руши мост на Брегалница, затворен патот Грдовци-Зрновци

20130626
 Wednesday
 1555

 AMSM
 Zgrada
 Vozilo 
 LOgo

Од вчера целосно е затворен за сообраќај регионалниот пат Р1309 Грдовци-Зрновци, поради рушење на мостот на река Брегалница и изградба на нов мост.

Сообраќајот на сите државни патишта во земјава се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите.

Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2017 година.