Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

„Самсунг“ ќе се дели на два дела

%d1%81%d0%b0%d0%bc%d1%81%d1%83%d0%bd%d0%b3

Јужнокорејскиот електронски гигант „Самсунг“ разгледува поделба на компанијата на два дела, објави корејскиот дневен весник „Сеул Економик Дејли“, повикувајќи се на неименувани извори.

Поделбата ја предложил американскиот хеџ фонд „Елиот Менаџмент“, оценувајќи дека тоа на сопствениците, инаку наследници на семејството Ли кое ја основа компанијата, би им овозможило да ги зацврстат своите позиции во овој глобален лидер во подрачјето на производство на паметни телефони