Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Руските тајкуни среќни, победата на Трамп ќе ја вивнало нивната економија

melanija-tramp-profimedia-0282240579_1000x0

Руските инвеститори се надеваат дека победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ќе ги подобри односите со Западот, што би ја вивнало нивната економија.

Двете најголеми берзи во Русија скокнаа приближно за 2 отсто во средата, ретки „светли точки” кои забележаа скок во денот кога берзите беа во црвено. Исто така, рубљата зајакна во однос на доларот.