Број на текстови објавени денес: 22
image003
image003

Рецепт: Мусака без компири

recept-musaka-bez-kompiri

Кога ќе дојдете дома изморени од работа, сигурно не ви е до готвење. А, бидејќи оваа мусака се јаде студена, пригответе ја навечер, а ќе имате утредента совршен ручек.

Состојки:

1,5 кељ
1 шолја ориз
300 г мелено месо
1 главица кромид
1 чаша кисела павлака
2 јајца
500 г тврдо мрсно сирење
малку маслиново масло
3-4 помали домати
малку свеж босилек
1 лажица сув зачин, сол, бибер

Начинот на приготвување погледнете го тука.