Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Пакистан ги протерува наставниците поврзани со Ѓулен

pakistan-karta1

Пакистан нареди депортација на повеќе од 450 лица, меѓу кои 130 наставници поради наводна поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, поради најавената посета на турскиот претседател Реџе Таип Ердоган.

На наставниците и членовите на нивните семејства им е даден рок од 72 часа да ја напуштат земјата

Анкара го обвинува Ѓулен дека го организирал обидот за воен пуч во Турција кон средината на јули. Ѓулен ги демантира овие тврдења.