Број на текстови објавени денес: 0
MAZDABaner1
MAZDABaner1Mobile

Како изгледаат листите во шестте изборни единици?

%d0%b8%d0%b7%d0%b1%d0%be%d1%80%d0%bd%d0%b8-%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8

На полноќ завршува рокот за доставување на кандидатски листи за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември. Политичките партии и коалиции ги објавија носителите и листите за шесте изборни единици, а до Државната изборна комисија до сега се предадени кандидатски листи на СДСМ , ДУИ, ДПА, ПДП, ЛП, Левица и Коалицијата за промени и правда и коалицијата Промени Беса. ВМРО-ДПМНЕ вечерва  ги достави кандидатските листи.

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски ќе се судрат во четворката, а на ДУИ и ДПА,  Али Ахмети и Мендух Тачи во шестката.
Еве како изгледаат листите од досега поднесените кандидатски листи:

Изборна единица 1
Коалиција СДСМ – Стево Пендаровски
Коалиција за подобра Македонија – Никола Попоски
Коалиција за промени и правда – Павле Трајанов
Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Ден Дончев
Либерална партија – Ивон Величковски
Левица – Димитар Апасиев
ДУИ – Артан Груби
ДПА – Идриз Орана
НДП и Беса – Зеќирија Ибрахими

Изборна единица 2
Коалиција СДСМ – Оливер Спасовски
Коалиција за подобра Македонија – Никола Тодоров
Коалиција за промени и правда – Јове Кекеновски
Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Љупчо Балковски
Либерална партија – Кире Бузлиев
Левица – Трајче Стојанов
ДУИ – Ејуп Халими
ДПА – Орхан Ибраими
НДП и Беса – Африм Гаши

Изборна единица 3

Коалиција СДСМ – Љупчо Николовски
Коалиција за подобра Македонија – Илија Димовски
Коалиција за промени и правда – Весна Стојменовска
Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Стојанче Ангелов
Либерална партија – Данчо Марковски
Левица – Марија Џонс
ДУИ – Нафи Дурмиши
ДПА – Самир Рушити
НДП и Беса – /

Изборна единица 4

Коалиција СДСМ – Зоран Заев
Коалиција за подобра Македонија – Никола Груевски
Коалиција за промени и правда – Слободан Богоевски
Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Љубчо Георгиевски
Либерална партија – Даница Јованова
Левица – Митко Николов
ДУИ – Артин Спахиу
ДПА – /
НДП и Беса – /

Изборна единица 5

Коалиција СДСМ – Радмила Шекеринска
Коалиција за подобра Македонија – Антонио Милошоски
Коалиција за промени и правда – Александар Делов
Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Љубе Бошкоски
Либерална партија – Кице Мицковски
Левица – Здравко Савески
ДУИ – Агим Шаќири
ДПА – Адријан Усеини
НДП и Беса – Арбен Лабеништи

Изборна единица 6

Коалиција СДСМ – Петре Шилегов
Коалиција за подобра Македонија – Влатко Ѓорчев
Коалиција за промени и правда – нема
Коалиција „ВМРО за Македонија“ – некој од Достоинство
Либерална партија – Бранко Мајсторовски
ДУИ – Али Ахмети
ДПА – Мендух Тачи
НДП и Беса – Билал Касами