Број на текстови објавени денес: 1
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Ијан Гилан в пресрет на концертот: Да се пее со симфониски оркестар за мене е луксуз

download-1545

Уште само еден ден нè дели до концертот на големиот Ијан Гилан, со бендот на Дон Ајри и Македонската филхармонија во Скопје.
Иако важи за највпечатливиот вокал на сите времиња, Иајн Гилан за концертот во Скопје нема некои специјални барања. Освен што звукот мора да е перфектен, единствено во неговата рајдер листа Гилан бара да има природни и свежо цедени сокови, многу вода и квалитетно вино.

– Со текот на годините, се навикнав да настапувам со бендови, но да се пее со симфониски оркестар за мене е луксуз и големо задоволство. Ова е навистина фасцинантна фузија и не знам дали и кога повторно би можела да се повтори, бидејќи на секој концерт настапувам со различни оркестри. Со Македонската филхармонија, на пример, ќе имам проба на денот на концертот- вели Гилан в пресрет на утрешниот концерт.

Тој додава дека е среќен што ќе може да ги пее најголемите хитови на „Дип парпл“, но и песни што не биле изведени досега, како: „Razzle Dazzle“, „The Unwritten Law“, „Anya“, а исто така на репертоарот ќе се најдат и песни од неговата соло кариера.
Гилан на овој концерт ќе настапи со неговата ќерка Грејс, која е пејачка во групата „Папа Ле Гал“ – бендот што ќе го отвори концертот во Скопје.

Само за потсетување, 90 отсто од капацитетот на Вип Арената е распродаден, останаа уште многу мал број на влезници, кои можат да се набават преку продажната мрежа на Купи Карти За Се.