Број на текстови објавени денес: 69
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Жител од Радолишта загина во сообраќајка во близина на селото

download-4231

Возач загина во тешката сообраќајна незгода што синоќа околу 20.30 часот се случи на магистралниот пат Струга-Ќафасан во близина на селото Радолишта. Од здобиените повреди загинал Елван А. (69) од струшкото село Радолишта. Неговата смрт, на местото на настанот била констатирана од медицинска екипа од Општа болница во Струга.

– Сообраќајната незгода се случила кога сега починатиот, по магистралниот пат во правец од Струга кон Ќафасан управувал патничко моторно возило „пежо“ со струшки регистарски таблици. Во близина на крстосницата за селото Радолишта, поради неприлагодена брзина према условите и состојбите на патот, сега починатиот изгубил контрола врз возилото, преминал на спротивната страна од патот, излетал надвор од коловозот и удрил во дрво – информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

На местото на сообраќајната незгода, по овластување на јавен обвинител, увид извршиле полициски екипи од Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај – Струга. По наредба на јавниот обвинител, патничкото возило е одесено на технички преглед.

Ова е втора незгода со жртва за само едно деноноќие во струшко. Триесет и осум годишен жител на Струга завчера вечерта го загуби животот во сообраќајка на магистралниот пат Струга-Ќафасан во близина на селото Мали Влај.