Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Ел Салвадор: Поранешниот претседател украл 246 милиони долари државни пари

el-salvador-por-pretsedatel-saka

Државниот обвинител на Ел Салвадор, Даглас Менделез објави дека поранешниот претседател на таа централноамериканска држава, Елијас Антонио Сака, украл 246 милиони долари државни пари. Сака и шест други лица беа уапсени минатиот викенд .

– Вкупен износ од 246 милиони долари е проневерен и префрлен на сметки на поединци и во корист на обвинетите, изјави Менделез на прес конференција.

Неколку компании поврзани со роднина на Сака се под истрага со судски налози.

Сака (51) и шест други осомничени лица меѓу кои и тројца актуелни од владата на Ел Салвадор, беа уапсени во викендот под обвинение за проневера и перење пари.