Број на текстови објавени денес: 30
image003
image003

Експлозија во Бенгази – најмалку три деца загинаа и 20 се ранети

%d0%b1%d0%b5%d0%bd%d0%b3%d0%b0%d0%b7%d0%b81

Најмалку три деца загинаа денеска и 20 се ранети во ексоплозија на автомобил-бомба во либискиот град Бенгази.

Експлозијата одекнала во близина на градската болница Џала. Сведоци тврдат дека експлодирал автомобил-бомба.

Во Бенгази веќе две години траат судири меѓу Националната либиска армија и нивни противници предводени од исламисти.