Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Едно лице се замозапали во банка во Австралија, повредени се 26 луѓе

%d0%b0%d0%b2%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d0%bb%d0%b1%d1%83%d1%80%d0%bd

Најмалку 26 лица се повредени, од кои шестмина се наоѓаат во критична состојба, кога маж се самозапалил во преполна банка со луѓе во Австралија.

Полицијата соопшти дека мажот влегол во филијала на Комонвелт банка во Мелбурн, носејќи запалива течност, а според неофицијални информации тој се полеал со течностa и се самозапалил.

Очевидец изјавил дека слушнал силна експлозија и врескање од деца.

Полицијата го истражува мотивот за инцидентот и дали станува збор за тероризам.