Број на текстови објавени денес: 30
image003
image003

Грујовски седнува на обвинителна клупа

download808

Денес треба да започне првото рочиште за случајот со фалсификување и уништување на документацијата во Управата за безбедност и контраразузнавање. Ова е прво обвинение на Специјалното јавно обвинителство за кое треба да почне судски процес. Во овој случај обвинети се седуммина вработени на УБК меѓу како и поранешниот началник на Петтата управа на УБК, Горан Грујовски кој е првообвинет. Тој е првоосомничен и во случајот тврдина со уништувањето на опремата за прислушување. Двата случаи се поврзани со СЈО подготви обвинение по скратена постапка. Уништените документи биле потребни во истрагата за да се открие на кој начин е вршено нелегалното прислушување.