Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Во Њујорк заблеска елката пред центарот „Рокфелер“ ФОТО

elkata

26 метри високата елка пред центарот „Рокфелер“ на Тајмс Сквер во Њујорк беше свечено осветлена во присуство на илјадници луѓе.

Елката е тешка 14 тона, а е украсена со 50.000 сијалички што ќе светат до 7 јануари 2017 година. Врвот на норвешката смрека е украсен со ѕвезда од кристали „Сваровски“.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, го запалил божиќното осветлување. Безбедносните мерки по повод настанот биле на високо ниво, а на граѓаните на Њујорк им било забрането да носат чадори, големи торби и ранци.

Овој чин во центарот на Менхетн за многумина претставува симболичен почеток на празничната сезона. Оваа новогодишна традиција почна во 1931 година.


ФОТО: JULIE JACOBSON/AP


ФОТО: Ројтерс