Број на текстови објавени денес: 5
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Во Пелaгонија и Штипско коси ветар со брзина од 90 километри на час

veter-silen

Засилен јужен ветер со брзина од околу 90 километри на час ги зафати денеска Пелагонија и Штипско, соопшти УХМР.

Во западните и северните делови од Македонија е облачно со врнежи дожд кои на повеќе места беа обилни. До 13 часот наврнаа 34 литри на метар квадратен во Маврово, 28 во Пожаране, 26 во Лазарополе, 22 во Скопје (Зајчев Рид) и Тетово, 19 во Куманово, 17 во Дебар, 10 во Скопје (Петровец), 6 во Ѓуриште, 4 во Крива Паланка, два во Охрид и Прилеп. Имаше и појава на грмежи, најпрво во западните делови, а во текот на денот се преместија кон север и североисток.

Во јужните делови се задржа променливо облачно и топло време со засилен јужен ветер.

Облачно време со повремен дожд, грмежи и засилен ветер ќе преовладува до крајот на денот и во текот на ноќта. Пообилни врнежи ќе има во западните и северните делови од земјата.

Утре времето ќе биде променливо облачно, со повремен дожд со променлив интензитет. На места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер, во форма на невреме и со услови за изолирана појава на град. Нестабилноста ќе биде позастапена во источната половина на земјава. Се очекува локално да наврнат околу 30 литри на метар квадратен.

Во Скопје до крајот на денот и утре ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои повремено ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Во четврток врнежите ќе бидат со слаб интензитет, а на повисоките планини ќе преминат во снег. Променливо облачно и врнежливо ќе се задржи и во наредните денови, а температурата ќе биде во опаѓање.