Број на текстови објавени денес: 76
image003
image003

Владејачката партија во Јужна Кореја ја поддржа идејата Парк доброволно да поднесе оставка

juzhna-koreja-prets-park1

Опозициските партии во Јужна Кореја се договорија да предложат парламентот да почне процедура за импичмент на претседателката Парк Геун-хе. Гласањето за тоа прашање може да се одржи на 9 декември, јавија јужнокорејски медиуми.

Парк е обвинета дека дозволила блиска пријателка да и се вмеша во управувањето со државата дозволувајќи и увид во официјални државни документи иако таа немала никаква државна функција.

Владејачката партија Сенури вчера ја поддржа идејата Парк доброволно да поднесе оставка во април 2017 година. За импичмент се потребни 200 од 300 пратеници во парламентот.

Во телевизиско обраќање кон нацијата таа изрази подготвеност да ја напушти функцијата согласно исполнети политичките услови.