Број на текстови објавени денес: 0
image003
image003

Ватикан ќе се моли Бог да го просветли Трамп

%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%bd1

Ватикан упати честитки за Доналд Трамп во изборот за претседател на САД и порача дека тие ќе се молат Бог да го просветли и да го поддржи во неговите дела во служењето на својата држава, но и за мир во светот.

– Упатуваме наши желби кон вас како новоизбран претседател кој може навистина да има конструктивна влада -, рече кардиналот Пиетро Паролин, секретар на државата Ватикан за Радио Ватикан.

Паролин смета дека целиот свет мора да работи за да се смени ситуацијата во овој и така длабоко поделениот свет.