Број на текстови објавени денес: 0
LAKI HOTEL
LAKI HOTEL

Бурческа ќе ја претставува Македонија на Евровизија

10312091_10152157085331559_3007273269701399297_n-660x330

Македонската радио и телевизија одлучи интерпретаторката Јана Бурческа да нè преставува на Избор за песна на Евровизија во Киев, следната година.

Од МРТВ велат дека имајќи го предвид фактот дека според правилата на ЕБУ, секој национален радиодифузер има целосно право и слобода на избор на форматот низ кој се одлучува актуелниот национален претставник и заради тоа, МРТ реши на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија да ѝ се довери на Бурческа.